Magazyn Arigato

Azjatycki komiks i animacja

Opublikowano: 27-08-2015, 18:41 przez: Redakcja

Wystawa ATAK! w Krakowie

Anime urzeczywistnione czyli ATAK!
MODA-FOTOGRAFIA-MULTIMEDIA

3 września o godzinie 20:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się wernisaż wystawy ATAK! - artystycznego projektu inspirowanego wschodnioazjatycką popkulturą , leżącego na styku sztuk audiowizualnych i mody.

Za jego powstaniem stoją Katarzyna Widmańska i Amadeusz Wróbel z kolektywu REDЯUM IMAGE oraz krakowska projektantka mody Joanna Hawrot, którzy wspólnie urzeczywistnili wyjątkową wizję świata znanego z japońskiej mangi i anime.

Na wystawę składa się cykl czarno-białych fotografii Katarzyny Widmańskiej, które dzięki zastosowaniu odpowiedniej perspektywy i gry światła, do złudzenia przypominają kadry z japońskich animacji. Przedstawione na zdjęciach modelki, w japońskich kostiumach projektu Joanny Hawrot, z charakterystycznymi dla estetyki anime ogromnymi oczami, przeistaczają się w hipnotyzujące, azjatyckie wojowniczki.

Jednak ATAK! to projekt, który nie ogranicza się jedynie do statycznych obrazów. Wystawa przenosi bowiem odbiorcę w wyimaginowaną przestrzeń azjatyckiej kultury popularnej za pośrednictwem różnych środków wyrazu - fotografiom towarzyszą kimona projektu Joanny Hawrot, ozdobione nadrukami tworzącymi trójwymiarowy komiks, oraz eksperymentalny film krótkometrażowy duetu REDЯUM IMAGE, balansujący na granicy modowego video i niepokojącego kina akcji.

Całość składa się na intrygującą i prekursorską interpretację świata japońskiego anime, którą zdecydowanie warto zobaczyć.

 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Kraków, ul. Marii Konopnickiej 26  

Wernisaż wystawy: 03.09, godzina 20:00

Wystawa czynna: 03.09 – 13.09.2015
Wstęp wolny

Multimedialny pokaz mody Joanny Hawrot połączony z koncertem symfonicznym w wykonaniu Lutosławski Orchestra Moderna  12.09, godzina 20:00

Informacja o twórcach:

KATARZYNA WIDMAŃSKA specjalizuje się w fotografii kreacyjnej, portretu, aktu i mody. Absolwentka Instytutu Sztuki AP w Krakowie, dyplom w pracowni rysunku u prof. Jargusza. Laureatka Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. Wykładowca w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Artystka ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych a także publikacje w prasie krajowej i zagranicznej.
www.facebook.com/Widmanska

JOANNA HAWROT to nowoczesna marka modowa sygnowana imieniem i nazwiskiem krakowskiej projektantki, zdobywczyni tytułu Projektant Roku #BEGINDESIRE konkursu Hush Selected 2014. Jej charakterystyczny styl to mariaż futurystycznych i stylizowanych elementów, efekt traktowania mody jako pełnoprawnej dziedziny sztuki. Tematyczne cykle kolekcji prezentowane w formie artystycznych instalacji realizują filozofię marki FROM FASHION TO ART. Zamierzeniem marki jest budowanie wizerunku kobiety bezkompromisowo komunikującej się z rzeczywistością za pomocą ubioru, tworzenie estetyki swobodnie poruszającej się pomiędzy haute couture a prêt-à-porter.
www.joannahawrot.com

REDЯUM IMAGE Katarzyna Widmańska i Amadeusz Wróbel to duet niezależnych twórców wizualnych, budujących inspirujące obrazy za pomocą szerokiego spektrum technik filmowych i fotograficznych. Czerpiąc na równi z kanonów, jak i awangardy sztuki filmowej, REDЯUM IMAGE kreuje formy oddziałujące nie tylko na poczucie estetyki, ale przede wszystkim na emocje odbiorców. W projekcie ATAK! Amadeusz Wróbel odpowiedzialny jest za zaprojektowanie wzorów tkanin, z których powstają projekty kimon Joanny Hawrot, oraz identyfikację wizualną wystawy.
www.redrumimage.com

Tagi:: wystawa patronat

Arigato #25